Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi


Muhabbet Kuşu Beslenmesi
Sürekli olarak tohumlarla beslenen bir muhabbet kuşu, beslenmeleri için verilecek diğer yiyecek maddelerini tanımakta zorlanırlar. Burada kuşunuza daha sağlıklı yiyecekleri sunmanız için bazı yöntemler belirtilmektedir.

 • Arama içgüdülerini avantaj olarak kullanın
Kuşlarınız evcilse ve güvenle kafes dışında dolaşabiliyorlarsa, sebze parçalarını gazete örtülü bir masa veya oyunparkı gibi favori yerlerine koyabilirsiniz. Kuşlara, yiyecelerini arayıp bulma duygusu hissetmelerine izin verin. Bu, kuşların bir kısmının fıldır fıldır yem aramasını sağlar. Odanın, salıvermeden önce kuşlar için güvenli olduğuna emin olunuz.

 • Bebek yiyeceğini kullan !
Bebek yiyeceği satın alın (Sebze tipleri, havuçlar veya yeşil fasulyelerden hoşlanır) ve yemlerine karıştırın. Bu, hala yemeyi reddettikleri taze besinlerin içindeki gıdaları alabilmeleri için hayli yararlı bir yoldur. Bebek mamalarındaki malzemeler, genellikle sadece sebze ve sudur. Kuşlar gerçekten bunu severler.

 • Taze besinleri çok küçük parçalara ayırın
Besinleri minicik parçalara ayırırsanız , yemeleri daha mümkün olabilir. Büyük bir kafesiniz varsa farklı yem kaplarına koyun, arama içgüdüleri onları bu farklı kaplara götürerek içindekileri gagalamalarını sağlayabilir. Tohum veya çimlenmiş akdarı ekleyip karıştırabilirsiniz. Onlar ilk olarak bunları yiyecek ama diğer yiyeceğin tadına da bakacaktır, sabrınızın sonunda yeni yiyecekleri yemeye başladıklarını görürsünüz.

Sevdikleri bir köşenin yakınına koyacağınız kafesin üstüne yapraklı yeşil sebzeleri asın.
Bu, çoğumuzun ilk olarak ne denediği yöntemdir. Yaklaşık iki saat sonra yenmemiş kısımları kesinlikle toplayın.

 • Kuş ekmeği yapın
Kuş ekmeği, size bir seferde birçok farklı ve sağlıklı besini verme fırsatı sağlar. Tariflerden biri aşağıdadır: (Bu tarifteki dozajları değiştirebilirsiniz)

2-6 kavanoz tatlı patatesli bebek yiyeceği,
2 kavanoz tropikal meyveli bebek yiyeceği
1-1.1/2 fincan kuru yem veya 4 kaşık ellebesleme formülü
3 yumurta ve ezilmiş yumurta kabukları

Kuru yemler, kuşların yemliklerinde kalanlardan ayrılarak değerlendirilebilir (renksiz yemler kullanılır). Yumurtalar ve bebek yiyecekleri karıştırılır. Küçük bir blender/ mikserde yumurta kabukları ezilir (Kalsiyum kaynağı). Kalan malzemeler eklenir. Pişirme kağıdı veya kek kalıplarına 4 er çay kaşığı konulur. Mikrodalgada 1-2 dakika ısıtılır veya fırında 400 derecede 15 dakika pişirilir. 12 adet kalıp yapılır. Çok sıcak olmamalı, ılık servis edilmelidir.
Israrla yapıp vermelisiniz, onlar sonunda sağlıklı bir diyet olan bu gıdayı yiyeceklerdir. Satın alınabilecek diğer sağlıklı besinler (buğday otu, bazı kuru gıdalar) da eklenebilir.

Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagillere ek olarak kıvırcık lahana, havuç, ıspanak, brokoli gibi daha sağlıklı sebzeleri de vermeyi denemelisiniz.

Yeni olan herşeyi sonunda kabullenerek yemeye başlayıncaya kadar aylar alabilir. ASLA ANİ BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYINIZ, kuş, yemeyi reddedip açlıktan ölebilir. Nasılsa acıkınca yer şeklinde düşünmeyin, kuşlarda mantık bu şekilde yürümez. Onlar, bu besinleri kendilerine zarar verebilecek bir şey olarak görür, bundan dolayı yemeyi denemezler. Gıda değişimini çok yavaş gerçekleştirin.
 
Muhabbet Kuşlarına Değişik Besinleri Yemelerini Öğretmek

Muhabbet kuşları Sürekli olarak kurutulmuş tohumlarla beslendikleri için  beslenmeleri için verilecek diğer yiyecek maddelerini tanımakta zorlanırlar.Bu bölümde muhabbet kuşunuzun  daha sağlıklı yiyeceklerle beslenebilmesi için alternatif besinler ve kullanımları tanıtılmaktadır.

 • Arama içgüdülerini avantaj olarak kullanın
  Muhabbet Kuşlarınız evcilse ve güvenle kafes dışına çıkartabiliyorsanız, sebze parçalarını kağıtlarla kapatılmış bir yere çoğunlukla oyun oynamayı sevdikleri bir bölgeye  koyabilirsiniz.Mıuhabbet kuşlarınıza , yiyecelerini arayıp bulma duygusu hissetmelerine izin verin. Bu özellik , muhabbet kuşlarınızın  bir kısmının harıl harıl  yem aramasını sağlar.Muhabbet kuşlarınızı serbest bırakacağız bölümün , salıvermeden önce muhabbet kuşlarınız  için güvenli bir yer olduğundan emin olunuz.
 • Bebek yiyeceğini kullan
Muhabbet kuşlarınız için bebek mamaları satın alın (Sebze tipleri, havuçlar veya yeşil fasulyelerden hoşlanır) ve yemlerine karıştırın. Bu, hala yemeyi reddettikleri taze besinlerin içindeki gıdaları alabilmeleri için hayli yararlı bir yoldur. Bebek mamalarındaki malzemeler, genellikle sadece sebze ve sudur. Muhabbet Kuşları gerçekten bunu severler.
 • Taze besinleri çok küçük parçalara ayırın
Muhabbet kuşlarınızın yemeleri için minicik parçalara ayırırsanız yemeleri daha fazla olabilir. Muhabbet kuşunuzu beslediğiniz büyük bir kafesiniz varsa farklı yem kaplarına koyun, arama içgüdüleri muhabbet kuşlarınızın bu farklı kaplara götürerek içindekileri muhabbet kuşlarınızın gagalamalarını sağlayabilir. Tohum veya çimlenmiş akdarı ekleyip karıştırabilirsiniz. Muhabbet kuşlarınız  ilk olarak bunları yiyecek ama daha sonra diğer yiyeceklerin tadına da bakacaktır, sabrınızın sonunda muhabbet kuşlarınızın yeni yiyecekleri yemeye başladıklarını görürsünüz.

Muhabbet kuşlarınızı sevdikleri bir köşenin yakınına koyacağınız kafesinin  üstüne yapraklı yeşil sebzeleri asın.
Bu, çoğumuzun ilk olarak ne denediği yöntemdir. Yaklaşık iki saat sonra muhabbet kuşunuzun yedişği  kısımların artıklarını  kesinlikle toplayın.
 • Muhabbet Kuşu ekmeği yapın
Muhabbet Kuşu ekmeği, size bir defada birden  fazla ve sağlıklı besini muhabbet kuşunuza verme fırsatı sağlar. Tariflerden biri :şöyledir (Bu tarifimizdeki dozajları beslediğimiz kuş sayısına göre artırıp zaltabilirsiniz.)

2-6 kavanoz tatlı patatesli bebek maması,
2 kavanoz tropikal meyveli bebek maması,

 

1-1.1/2 fincan kuru yem (muhtelif tohumlar) veya 4 kaşık elle besleme formülü
3 adet çiğ  yumurta ve ezilmiş yumurta kabukları

Kuru yemler,muhabbet  kuşlarının yemliklerinde kalanlardan ayrılarak değerlendirilebilir (renksiz yemler kullanılır). Yumurtalar ve bebek yiyecekleri karıştırılır. Küçük bir blender/ mikserde yumurta kabukları ezilir (Kalsiyum kaynağı). Kalan malzemeler eklenir. Pişirme kağıdı veya kek kalıplarına 4 er çay kaşığı konulur. Mikrodalgada 1-2 dakika ısıtılır veya fırında 400 derecede 15 dakika pişirilir. 12 adet kalıp yapılır. Çok sıcak olmamalı, ılık iken yedirilmelidir.
Başlangıçta bu ekmeği yemek istemeyebilirler ama ısrarla vermeye devam etmelisiniz, onlar sonunda sağlıklı bir diyet olan bu gıdayı yiyeceklerdir. Bu karışıma satın alınabilecek diğer sağlıklı besinler (buğday otu, bazı kuru gıdalar) da eklenebilir.

Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagillere ek olarak kıvırcık lahana, havuç, ıspanak, brokoli gibi daha sağlıklı sebzeleri de vermeyi denemelisiniz.

Yeni olan herşeyi sonunda kabullenerek yemeye başlayıncaya kadar aylar alabilir. ASLA ANİ BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYINIZ, muhabbet kuşunuz, yemeyi reddedip açlıktan ölebilir. Nasılsa acıkınca yer şeklinde düşünmeyin, muhabbet kuşlarında mantık bu şekilde yürümez. Muhabbet kuşları , bu tanımadıkalrı besinleri kendilerine zarar verebilecek bir şey olarak görür, bundan dolayı yemeyi denemezler. Muhabbet kuşlarınızda gıda değişimini çok yavaş gerçekleştirin.


Taze Meyve ve Sebzeler
 
 • Taze Meyveler

 

Eğer muhabbet kuşlarınız  taze yiyeceğe alışkınsa, muhabbet kuşlarınız taze meyveyi de seveceklerdir. Meyveyi tanımayan bazı muhabbet kuşları meyveyi yemez hatta korkabilirler. Ama tatlı elma ya da armut vermeyi sürdürürseniz, en inatçı muhabbet kuşları  bile elbet bir gün meyveyi sevecektir. Taze meyvenin başka bir avantajı da, mubişinizin günlük hayatına eğlence getirmesidir. Muhabbet kuşları yiyecekleriyle oynamayı severler.

Sağlıklı Meyve Türleri


Muhabbet kuşları :Elma, Üzüm, Kayısı, Kivi, Armut, Dut (yapraklarını da yerler), Muz, Papaya, Böğürtlen, Ananas, Kuş üzümü, Şeftali, Kan portakalı, Ahududu, Çay üzümü, Mandalina, Kavun, Erik, Çilek, Mango, Kiraz,Yani dünya,Kuru hurma,Ayva,İncir, Portakal, Yaban mersini gibi meyveleri severek tüketebilirler.

Hurma ve incir, muhabbet kuşlarına  çok sık verilmemelidir. Çünkü çok miktarda meyve şekeri içerir, bu yüzden çok şişmanlayabilirler.Lütfen aşağıdaki meyveleri asla muhabbet kuşlarınıa  vermeyiniz ! Avokado (çok yağlı ve toksiktir), Taze hurma, Greyfurt, Limon (çok fazla sitrik asit içerir ve acıdır)

 • Taze sebzeler

Muhabbet Kuşu besleme

Yiyecekler konusunda karmaşık bir ağız tadı olan muhabbet kuşları  bile taze sebzeye deli olurlar. Lezzetli ve sağlıklı olan birçok sebze türü vardır, ancak nasıl yetiştirildikleri önemlidir. Örneğin; bazı sebzelere böcek ilacı kalıntıları bulaşmıştır. Bir muhabbet kuşunun  böyle bir sebzeyi yemesi tehlikeli hatta zehirleyici olabilir. Bu nedenle organik sebzeler almak ya da bahçede yetiştirmek daha iyi olabilir. 

 • Sağlıklı Sebze Türleri

Muhabbet kuşlarınıza atlıcan, Bezelye, Havuç, Balkabağı, Brokoli, Poka, Salatalık, Pazı, Ispanak, Rezene, Hindiba, Kırmızı turp, Domates, Kuzukulağı, Şalgam, Brüksel lahanası (dilimlenmiş), Lahana, Kereviz sapı, Biber, Mısır (sütlü ve yumuşak), Soğan, Iceberg marul, Haşlanmış patates, Pırasa, Yer elması, Yaban havucu, Semizotubenzeri sebzeleri güvenle aşırı olammak kaydıyla yedirebilirsiniz.

 • Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri

Muhabbet kuşları sahiplerinin tabaklarındakini aşırabilirler mi ? Bu sorunun genel olarak cevabı hayır olacaktır.Muhabbet Kuşlarınız için çok zararlı olabilecek gıdalar olduğu gibi çok yararlı olabilecek gıdalar da vardır. Eğer taze sebze ya da meyve yiyorsanız muhabbet kuşunuz bunları yiyebilir. Ayrıca haşlanmış, tuzsuz pirinci de çok sıcak olmaması şartıyla muhabbet kuşunuza vermenizde sorun yoktur. Ayrıca kurumuş ekmek parçaları ve peksimet de onun için müthiş bir atıştırmadır. Tabi bunları muhabbet kuşunuza verirken sınırı aşmayın. Eğer muhabbet kuşunuza arada bir özel bir hediye vermek istiyorsanız onlara az miktarda bal verebilirsiniz. Benim muhabbet kuşlarım balın tadına bakmaya bayılır. Fakat balın çok fazla kalori içerdiğini ve sıklıkla verilmemesi gerektiğini de unutmayın

Muhabbet Kuşunuza asla tuzlu, yağlı ya da baharatlı yiyecekler vermeyin. Üstelik kafein ve alkol içeren içecekler de asla muhabbet kuşlarına verilmemelidir. Muhabbet Kuşlarının laktosu(laktoz) sindirmesi çok zordur ve ishal olmalarına neden olur. Kuşunuzun ona  zarar vermeyecek şeylerle beslendiğinden emin olmak istiyorsanız tabağınızı tırtıklamasına izin vermeyin. Üstelik işte size öteki sağlık tehlikeleri: insan yemekleri genellikle sıcak servis edilir ve bu ısı kuşlarda ciddi yanıklara neden olabilir. Benim veterinerim bana içinde kaynar su bulunan bir tencereye giren kuş ile ilgili şok edici bir öykü anlattı. Yardım için çok geçti çünkü zavallı kuş tamamen haşlanmıştı. Kuşunuzun tabağınıza ya da sıcak yemeklere konmasına izin vermeyeceğinizden emin olun.

Eğer kuşunuzla beraber yemek istiyorsanız onların kendi alanlarında yediğinden emin olun. Sağlıklı yiyeceklerle dolu bir çay tabağı onun için yeterli olur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !